Problem buke u TV i/ili muzičkim studijima, teretanama, industriji danas je lako rešiv uz pomoć modernih materijala. Građevinska industrija nam je omogućila da sprečimo prenošenje zvuka iz jedne prostorije u drugu. U građevinskoj industriji to zovemo zvučna izolacija, a grubo možemo napraviti ovakvu podelu: izolacija od udarne buke i izolacija od prostorne buke.
Ovaj princip podrazumeva sledeće: teže će doći do podrhtavanja bilo koje prepreke izazvane zvučnim poremećajem kada je ona teža, odnosno ima veću masu. Prostije rečeno, teži zid je teže naterati da vibrira. Ipak, da bi ovaj princip bio koristan, vrlo ga je teško izvesti čak i u teoretskim uslovima budući da je neophodno značajno povećati masu prepreke kako bi imali vidljiv učinak u zvučnoj izolaciji. Dakle, ovaj princip bi mogao biti koristan tamo gde je problem buke povezan sa preprekama koje imaju malu masu.
Princip odvajanja nije univerzalan i zavisi od frekvencije. Kod ovog principa, zvučna izolacija podrazumeva stvaranje vazdušnog džepa između dva sloja prepreke. Stvaranjem što manje fizičke veze između ta dva sloja, izolacija buke će imati bolji efekat. U situacijama kada se između prepreka ubace elastični materijali (mineralna vuna, stiropor i sl.), tj. apsorberi, između prepreka se formira dvostruka pregrada. Ovo rezultuje u slabljenju zvuka jer on prvo prolazi kroz vazdušni džep, a onda se dodatna redukcija zvuka dešava kada zvuk naiđe na dodatu izolaciju tj. apsorbere.
Kompletna zvučna izolacija može biti sprovedena primenom najrasprostranjenijeg i najpoznatijeg pravila - apsorpcijom. Apsorpcioni materijali (mineralna vuna, stiropor i sl.) imaju moć da unutar svoje strukture zadrže deo zvuka i na taj način spreče njegovo dalje prenošenje. Međutim, na veoma niskim frekvencijama, korišćenje isključivo apsorpcionih materijala nema mnogo smisla. Ali, kada apsorpcione materijale kombinujemo sa ostalim elementima, pridržavajući se pravila zvučne zaštite, možemo očekivati adekvatan rezultat tj. smanjenje jačine prenesenog zvuka.
U situacijama kada se rezonantna frekvencija poveća, kompletan sistem sa svom dodatnom masom, apsorberima, vazdušnim džepovima i ostalim elementima će početi da vibrira pa će prenositi zvuk u susednu prostoriju. No, smanjenjem buke može se desiti da se poveća rezonancija sistema. Stoga, pravilo koje može da važi za zlatno pravilo kada je u pitanju zvučna izolacija jeste pravilo jeste - što niža frekvencija, to bolje!
Zašto?
Kada sistem počne da rezonira na određenoj frekvenciji, zvuk počne da se prenosi u ostale prostorije.
Postoje dva osnovna načina rešavanja problema rezonancije:
Zvuk se prenosi vibracijama kroz pregradne elemente: plafon, pod, zidove, vrata, prozore... To se dešava provođenjem longitudinalnih talasa kroz te delove kuće ili zgrade. Ovde zapravo govorimo o indirektnom provođenju zvuka kroz konstruktivne elemente, koji nemaju neposredne veze s pregradnim elementom.
Na to koliko će biti kvalitetna zvučna izolacija utiče sledeće: stanje najlošije karike u ovom lancu. Ubacivanjem pregradnog zida se često ne postiže zadovoljavajući rezultat. Ali, ukoliko presečemo kanale kojima se zvuk širi (provođenjem kroz plafonsku, odnosno podnu konstrukciju) ili se odlučimo za dodavanje mehaničkih prepreka i/ili prigušivača oscilacija, situacija se može znatno poboljšati.
Šta je najčešće potrebno zvučno izolovati?
Najčešće je potrebno izolovati TV studije, muzičke studije, industrijske hale, poslovne objekte, stambene objekte, teretane.
Sama misija SSA Pana firme jeste kvalitetna i dugotrajna zvučna izolacija, koja će na lak način i brzom realizacijom obezbediti najbolje rešenje za konkreten probleme naših klijenata.
Jedan od najrasprostranjenijih materijala u svetu, koji se uspešno može iskoristiti u većini projekata zvučne izolacije jeste - izolaciona pena. Osim što verujemo da pena može da obezbedi najbolje rezultate u slučajevima kada se radi izolacija zidova, plafona ili podova, penu najradije koristimo iz sledećih razloga:
Vrsta pene
Različitih proizvoda
Oblasti korišćenja
Zadovoljnih klijenata